”Ett hem att växa i” är en obligatorisk grundutbildning som vi håller i för nätverksfamiljehem med släktingplacering inom GFO.
Utbildningen och kursmaterialet är framtaget av Socialstyrelsen och bygger på barnkonventionen, aktuell lagstiftning, forskning samt erfarenheter från socialtjänst och familjehem.
Hur går det till?
”Ett hem att växa i” är en grundutbildning för dig som är jour- eller familjehem och är både teoretisk och praktisk och syftar till att ge ökad insikt och förmåga att hantera olika utmaningar inom uppdraget. Du får även chans att möta andra i samma situation och får möjlighet att utbyta funderingar och erfarenheter. I utbildningen får du också möjlighet att leva dig in i vad uppdraget innebär, så att du ska kunna ta ställning till vad som passar just dig och din familj.
Utbildningen är indelad i nio kapitel/teman. Teoretiska kunskaper varvas med exempel från verkliga livet och diskussionsfrågor, och med konkreta råd och tips om hur du kan tänka och handla.
Du kommer att få närmare information från din utbildningsledare om hur programmet för just din utbildning ser ut.
Utbildningen sker digitalt via Microsoft Teams och är man två vuxna i familjen så ser vi att båda går utbildningen om det är möjligt.
Bra uppkoppling krävs och du behöver kunna sitta ostört under utbildningstiden.
Du ersätts för förlorad arbetsinkomst om du har en pågående placering och du behöver vara ledig från jobbet. Förankras via din familjehemssekreterare.
OBS! Erbjudande om grund- och fortbildning gäller endast jour- och familjehem organiserade av GFO.
Socialstyrelsens godkännande
Vi har utvärderats och godkänts av Socialstyrelsen att genomföra utbildningen digitalt och här kan du läsa mer om deras beslut.
Hösten 2026
Upplägg: Vi träffas vid 9 tillfällen med start i augusti.
Datum:
1 träffen: Tors 27 augusti
2 träffen: Tors 3 september
3 träffen: Tors 10 september
4 träffen: Tors 17 september
5 träffen: Tors 24 september
6 träffen: Tors 1 oktober
7 träffen: Tors 8 oktober
8 träffen: Tors 15 oktober
9 träffen: Tors 22 oktober (fysiskt på plats)
Tid: 09.00-11.00, sista träffen 09.00-12.00 och avslutas med gemensam lunch
Plats: Digital utbildning, Microsoft Teams + en fysisk avslutningsträff i Spiranhuset Härnösand, Järnvägsgatan 2
Maxantal: 12
Anmälan: Sista anmälningsdag 31/7
Kontakt
Vid frågor, vänligen kontakta:
Madeleine Lång
070-244 04 65
madeleine.lang[@]kfvn.se
Anna-Karin Kulinder
070-205 92 28
anna-karin.kulinder[@]kfvn.se